چگونه نمای رومی طراحی کنیم؟
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
چگونه نمای رومی طراحی کنیم؟
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیخندوانهچگونه نمای رومی طراحی کنیم؟

تعداد بازدید : 47
نویسنده پیام
farid-arjmand آفلاین


ارسال‌ها : 1
عضويت : 30 /10 /1399
چگونه نمای رومی طراحی کنیم؟
نمای رومی یکی از باشکوه ترین نماهای ساختمانی در طول تاریخ است. نمای رومی نشانی از قدرت و عظمت دارد و یکی از دلایلی است که این سبک در دوران معاصر به عنوان نما ساختمان های لوکس به کار برده می شود. همه ما میدانیم که اولین چیزی که در طراحی ساختمان ها به چشم میخورد نمای آن است. نمای رومی که در عصر حاضر طراحی می شود تلفیقی از ویژگی های معماری رومی و معماری معاصر است.

نمای رومی با ستون ها و سرستون های خاص شناخته می شود. تلفیق رنگ های روشن با ستون ها و دقت در جزئیات نمای کلاسیک را می سازد.

طراحی نمای رومی سیمانی
در دوران قدیم جزئیات بر روی سنگ ها در نما تراشیده می شد اما امروزه متریال های گوناگونی جایگزین سنگ شده است.به طور مثال نمای رومی سیمانی که بسیار باب شده است.در ابتدا از سنگ مرمر برای ساخت نمای رومی استفاده می شد اما به تدریج دیگر متریال ها جایگزین گشتند. استفاده از متریال های جایگزین جندین مزیت دارد: اولین آن می تواند پایداری متریال های جایگزین و افزایش عمر نما ساختمان باشد و دیگری کم کردن هزینه های ساخت نمای رومی.

نمای نیمه رومی چیست؟
امروزه طراحی سبک کلاسیک به گونه ای جدید شناخته شده است. رویکرد این سبک از طراحی به گونه ایست که در دوران معاصر ، ریتم و ظاهر به جا و عملکردی مناسب داشته باشد. به همین منظور نمای رومی با کمترین جزئیات و بسیار ساده تر از گذشته طراحی و اجرا میگردد که معمولا به نام نمای نیمه رومی شناخته می شود. نماهایی که به دلیل سادگی نمی توان آن ها را در گروه نماهای رومی دسته بندی کرد ولی از ستون ها و تزئینات کلاسیک بی بهره نیز نیستند و مدرن برشمرده نمی شوند.پس شاید بهتر باشد نام نما نیمه رومی را بر آن نهاد.

نمای کلاسیک
نسبت در نمای رومی
تعریف سبک کلاسیک دشوار است زیرا در بیشتر موارد منجر به محدود کردن اصل سبک میگردد. طراحی کامل نما رومی زمان انجام میگیرد که تمام عناصر در ساختار متعادل باشند. نسبت ها و قطعات در نمای رومی باید در سیالیت کامل بوده و از فرمول های ریاضی خاصی تبعیت نمایند.

نسبت سرستون ها به خود ستون و پایه ستون ها در طراحی نمارومی از این دسته هستند.

اهمیت سردر و ورودی در نمای رومی
نما رومی ، توجه به جزئیات و بخش بندی هاست.برجسته کردن عناصر و قسمت بندی ها از ویژگی های این سبک از معماری است. معمولا ورودی های نما رومی ، بخشی برجسته و قابل توجه هستند که با دو ستون در اطراف از باقی نما جدا می شوند. ورودی های با شکوه و مجلل نما رومی با درب هایی بزرگ و خاص طراحی می شوند تا جلب توجه کنند.

اهمیت رنگ در طراحی نما کلاسیک
نمای کلاسیک پالت رنگ ویژه و منحصر به فرد خود را دارد که اگر از آن خارج شویم سبک های دیگری را تداعی نموده ایم. رنگ سفید، کرم و رنگ هایی با تناژ رنگی روشن در این گروه قرار میگیرند. در نمای رومی رنگ های تیره فقط مختص بام هستند و بیشتر از رنگ طوسی تیره برای آن استفاده می شود. ترکیب رنگی اصلی ، از خانواده سفید و کرم هستند و شکوه یک فضا را کاملا بازتاب میدهند.

امضای کاربر : طراحی نما | معماری فرید - ارجمند
سه شنبه 30 دی 1399 - 17:19
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ